www.enhorningen.net
 
Enhörningen
Näthörningen
Noveller
Rapporter
Recensioner
Forum
Händelsekalendern
Omröstningen
Sf-bilder
Arkivet
Prenumerera
Länkar


Enhörningens hörn på Amazon.com
Enhörningens hörn på Amazon.uk (Storbritannien)


Google

Enhörningen
Webben


Kommentarer?
Skicka e-post till: enhorningen@enhorningen.net
eller använd
Enhörningens responsblankett.

Enhörningens logotyp
Välkommen Gäst. Var snäll och logga in eller registrera dig som ny medlem.
17.05.2012 kl. 15.08

Logga in med användarnamn, lösenord och önskad sessionslängd
*
Enhörningens forum  |  Enhörningens forum  |  Film och tv  |  Ämne: Intressant på tv 0 Medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne. « föregående nästa »
Sidor: [1] Skriv ut
Författare Ämne: Intressant på tv  (läst 5539 gånger)
Ben
Administrator
*
Antal inlägg: 1 077


« skrivet: 23.03.2006 kl. 16.23 »

En ny tråd om tv-program man vill tipsa om, men som nödvändigtvis inte behöver en egen diskussionstråd.
Loggat
Ben
Administrator
*
Antal inlägg: 1 077


« Svara #1 skrivet: 23.03.2006 kl. 16.26 »

Vi börjar tråden med något som kommer på tv redan idag. Hörde just att den finlandssvenska digikanalen FST visar en dokumentär om illustratören John Howe idag klockan 18.35.
Loggat
Kenneth
Enhörningsredaktör
*
Antal inlägg: 413

Science Fiction fan från Karis


Hemsida
« Svara #2 skrivet: 24.03.2006 kl. 08.09 »

4.5 börjar enligt Nelonen 4400.
http://www.imdb.com/title/tt0389564/combined
En intressant science fiction serie som verkar blivit i skuggan av Lost och Battlestar Galactica. Har förstått att den är bättre än Taken.
Loggat

Reality of life is for people who cant handle Science fiction
Kenneth
Enhörningsredaktör
*
Antal inlägg: 413

Science Fiction fan från Karis


Hemsida
« Svara #3 skrivet: 8.04.2007 kl. 10.47 »

Synd att jag inte hann skriva in den första delen.  Sad

Den 9.4. kl 10.30 kommer den andra delen i en rätt så kul serie som heter På andra sidan vår glax. (Aurinkokunnan tuolla puolen)

I den första delen spekulerade vetenskapsmännen om hur en främmande värld kunde se ut på en planet som kretsar runt en röd dvärg. Med modern datateknik och dagens vetskap skapade den en rätt så kul och trovärdig plats med slamkrypare och andra konstiga varelser.

I den andra delen tas vi till en måne med en så tät atmosfär så att även valar kan flyga.
Loggat

Reality of life is for people who cant handle Science fiction
Kenneth
Enhörningsredaktör
*
Antal inlägg: 413

Science Fiction fan från Karis


Hemsida
« Svara #4 skrivet: 27.04.2007 kl. 10.26 »

I detta avsnitt av en serie på Yle Teema som heter Ammatti Sarjakuvapiirtäjä presenteras i kväll 27.4. kl. 20.30 (efter Monty Pythons Flying Circus) tre olika "Mangakan". Fury för oss in i actionserier, Taniguchi är en av de intressanta i genren och Kiriki Nanana tecknar serier åt unga flickor.

Denna Comix serie har i allmänhet varit väldigt högklassig. Rekomenderas.

Ett kort tillägg. Mera info om serien hittas här

FST5 kommer Fredag 27.4 kl. 22.35 ett program om Fantasyillustratören John Howe. John Howe är känd för alla som är intresserad av Tolkiens Sagan om ringen-trilogi. Han har både gjort illustrationer till böckerna och arbetat som conceptual designer till Peter Jacksons trilogi.

Mera info Här
« Senast ändrad: 27.04.2007 kl. 11.32 av Kenneth » Loggat

Reality of life is for people who cant handle Science fiction
Kenneth
Enhörningsredaktör
*
Antal inlägg: 413

Science Fiction fan från Karis


Hemsida
« Svara #5 skrivet: 27.09.2007 kl. 14.21 »

Idag 27.9. kl. 21.00 kommer det på YLE Teema en dokumentär om Barbara Imhof. Hon har ett säreget jobb för hon planerar rymdskepp och bosättning på andra planeter. Enligt detta program är det tänkt att människan skall resa iväg till Mars år 2030 och till månen år 2018.

Läs mera om programmet här. Där hittas länkar till ETLAB, ESA etc med intressanta artiklar om ämnet.
Loggat

Reality of life is for people who cant handle Science fiction
Kenneth
Enhörningsredaktör
*
Antal inlägg: 413

Science Fiction fan från Karis


Hemsida
« Svara #6 skrivet: 28.09.2007 kl. 09.49 »

Torsdagen den 4.10 kl. 21.00 YLE Teema

Erövringen av Mars har påbörjats och övas vid Floridas kust. En grupp astronauter och dykare beger sig till havets botten för att testa dräkter och material som behövs under en Mars flygning.

Gruppen leds av astronautveteranen Koichi Wakata. Gruppen testar Mars-rymddräkter, jämför skillnaden mellan människa och robot i olika händleser och gör underjordiska kartor. Wakata anser det mycket viktigt att se hur olika människor kommer överens i slutna platser.

Dokumenten är filmad med 5 HD-kameror och 7 NASA kameror och verkar mycket intressant. Programmet sänds i repris Lördagen den 6.10 kl. 16.30

Dess mer an följer med dess bättre blir YLE Teema som TV-kanal. Strax behövs väl knappast någon annan.  Wink
Loggat

Reality of life is for people who cant handle Science fiction
Ben
Administrator
*
Antal inlägg: 1 077


« Svara #7 skrivet: 9.12.2009 kl. 22.34 »

Fantasydetektivserien Dresden Files börjar på Nelonen inkommande fredag.
Loggat
Ben
Administrator
*
Antal inlägg: 1 077


« Svara #8 skrivet: 17.12.2009 kl. 14.02 »

Bandet Thoby Loth har avrit på tapeten i radio och tv och marknadsförs som "sagorock". Hur fantasyaktigt det egentligen är kan ju var och en bestämma själv. Klicka här för att komma till YLE:s webbsida om programmen om Thoby Loth.
Loggat
Sidor: [1] Skriv ut 
Enhörningens forum  |  Enhörningens forum  |  Film och tv  |  Ämne: Intressant på tv « föregående nästa »
Gå till:  

Drivs med MySQL Drivs med PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines RSS: Näthörningen. RSS: hela forumet.