Enhörningens forum

Enhörningens forum => Näthörningen => Gamla rubriker 2016 => Ämnet startat av: Ben skrivet 21.08.2016 kl. 06.05

Titel: Hugovinnarna 2016
Skrivet av: Ben skrivet 21.08.2016 kl. 06.05
Årets Hugopris utdelades på Midamericon II, alltså årets Worldcon, i Kansas City, USA, lördagen 20.8. I Enhörningens finländska tidszon betydde detta natten mellan lördag och söndag, närmare bestämt med början klockan 4.00 söndagen 21.8.

Nedan följer en lista över alla kategorier och vinnare. En utförligare lista över hur rösterna fördelades bland alla nominerade verk samt en redovisning över själva nomineringsomröstningen finns på den officiella Hugo-webben (http://www.thehugoawards.org/2016/08/2016-hugo-awards-announced/) (scrolla ner till "Full details of the voting are available here (PDF).").


Bästa romanen
N.K. Jemisin (http://nkjemisin.com): The Fifth Season

Bästa kortromanen
Nnedi Okorafor (http://nnedi.com): Binti

Bästa långnovellen
Hao Jingfang (http://paper-republic.org/authors/hao-jingfang/): Folding Beijing (http://uncannymagazine.com/article/folding-beijing-2/), översatt av Ken Liu; publicerad i webbtidskriften Uncanny Magazine (http://uncannymagazine.com)

Bästa novellen
Naomi Kritzer (https://naomikritzer.com): Cat Pictures Please (http://clarkesworldmagazine.com/kritzer_01_15/); publicerad i webbtidskriften Clarkesworld (http://clarkesworldmagazine.com)

Bästa fantastikrelaterade verket
• Inget pris.

Bästa serien
Neil Gaiman (http://www.neilgaiman.com) och J.H. Williams III (http://www.jhwilliams3.com): Sandman: Overture (http://dc.wikia.com/wiki/Sandman:_Overture_Vol_1_1)

Bästa långfilmen/teaterproduktionen el.dyl. med en längd över 90 min.
Drew Goddard (manus), Ridley Scott (regi): The Martian (http://www.enhorningen.net/Recensioner/The_Martian.shtml) (länken för till Enhörningens recension av filmen)

Bästa TV-serie-avsnittet/kortfilmen etc. med en längd under 90 min.
Scott Reynolds, Melissa Rosenberg och Jamie King (manus) och Michael Rymer (regi): Jessica Jones-avsnittet AKA Smile (https://en.wikipedia.org/wiki/Jessica_Jones_(TV_series)#Season_1_.282015.29)

Bästa redaktören (långa verk som romaner o.dyl.)
Sheila E. Gilbert

Bästa redaktören (korta verk som novellsamlingar o.dyl.)
Ellen Datlow (http://ellendatlow.com)

Bästa fancasten
• inget pris

Bästa professionella konstnären
Abigail Larson (http://www.abigaillarson.com)

Bästa fankonstnäreren
Steve Stiles (http://www.stevestiles.com)

Bästa semiprofessionella tidskriften
Uncanny Magazine (http://uncannymagazine.com)

Bästa fansinet
File 770 (http://file770.com)

Bästa fanskribenten
Mike Glyer (https://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Glyer)


Vill du diskutera årets Hugovinnare, eller annat Hugorelaterat, är det bara att klicka vidare till diskussionstråden (http://www.enhorningen.net/Forum/index.php/topic,1036.0.html).

Källa: Midamericon II live-Hugo-prisutdelning (http://sasquan.org/).