Enhörningens forum

Enhörningens forum => Näthörningen => Ämnet startat av: Ben skrivet 5.04.2017 kl. 22.37

Titel: Hugo-finalisterna 2017
Skrivet av: Ben skrivet 5.04.2017 kl. 22.37
Årets Hugo-kandidater presenterades i en video som publicerades idag (4.4) klockan 17.00 finländsk tid. Vill du se en del av de ansikten som jobbar för att skapa Worldcon75 (http://www.worldcon.fi) i Helsingfors rekommenderar jag att klicka över till YouTube (https://youtu.be/jm5zVLFWbqE).

Vill du ha listan över nominerade verk och personer direkt är det bara att fortsätta här. Hela 2464 personer deltog i nomineringen, antalet är det näststörsta i Hugo-prisets historia. Rekordet är från senaste år då 4032 personer skickade in sina förslag till Hugo-finalister.

Hugo-priset delas ut vid prisgalan fredagen den 11 augusti vid Worldcon75 i Helsingfors. Röstberättigade är alla som betalat medlemsavgiften för årets Worldcon (förutom ”child” eller ”kid-in-tow”-medlemmar). Rösta kan man göra antingen elektroniskt eller genom att lämna in en pappersblankett. Röstningstiden går ut 15.7.2017.

Finalisterna för Hugo-priset 2017 är (länkarna för till personernas webbsidor eller artiklar om dem i Wikipedia samt till de verk som finns lagligt att läsa/lyssna/se gratis på webben).

Romaner (i kategorin gavs 2078 röster åt 652 verk, finalisterna fick mellan 156 och 480 röster)
 •Charlie Jane Anders (http://allthebirdsinthesky.tumblr.com): All the Birds in the Sky
 •Becky Chambers (https://www.otherscribbles.com): A Closed and Common Orbit
 •Cixin Liu (http://blog.sina.com.cn/lcx): Death’s End, översatt från kinesiska av Ken Liu (läser du inte kinesiska ger den engelska Wikipedia-artikeln om Liu (https://en.wikipedia.org/wiki/Liu_Cixin) dig säkert mer än författarens hemsida)
 •Yoon Ha Lee (http://www.yoonhalee.com): Ninefox Gambit
 •N.K. Jemisin (http://nkjemisin.com): The Obelisk Gate
 •Ada Palmer (http://adapalmer.com): Too Like the Lightning

Kortromaner (i kategorin gavs 1410 röster åt 187 verk, finalisterna fick mellan 167 och 511 röster)
 •Victor LaValle (http://www.victorlavalle.com): The Ballad of Black Tom
 •Kij Johnson (http://www.kijjohnson.com): The Dream-Quest of Vellitt Boe
 •Seanan McGuire (http://www.seananmcguire.com): Every Heart a Doorway
 •Lois McMaster Bujold (https://www.goodreads.com/author/show/16094.Lois_McMaster_Bujold/blog): Penric and the Shaman
 •Kai Ashante Wilson: A Taste of Honey
 •China Miéville (http://chinamieville.net): This Census-Taker

Långnoveller (i kategorin gavs 1097 röster åt 295 verk, finalisterna fick mellan 74 och 268 röster)
 •Stix Hiscock: Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rex
 •Nina Allan (http://www.ninaallan.co.uk): The Art of Space Travel (http://www.tor.com/2016/07/27/the-art-of-space-travel/)
 •Fran Wilde (http://www.franwilde.net): The Jewel and Her Lapidary
 •Ursula Vernon (http://ursulavernon.com): The Tomato Thief (http://www.apex-magazine.com/the-tomato-thief/)
 •Carolyn Ives Gilman (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Carolyn_Ives_Gilman): Touring with the Alien (http://clarkesworldmagazine.com/gilman_04_16/)
 •Alyssa Wong (http://crashwong.net): You’ll Surely Drown Here If You Stay (http://uncannymagazine.com/article/youll-surely-drown-stay/)

Noveller (i kategorin gavs 1275 röster åt 830 verk, finalisterna fick mellan 87 och 182 röster)
 •N.K. Jemisin (http://nkjemisin.com): The City Born Great (http://www.tor.com/2016/09/28/the-city-born-great/)
 •Alyssa Wong (http://crashwong.net): A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers (http://www.tor.com/2016/03/02/a-fist-of-permutations-in-lightning-and-wildflowers-alyssa-wong/)
 •Brooke Bolander (http://brookebolander.com): Our Talons Can Crush Galaxies (http://uncannymagazine.com/article/talons-can-crush-galaxies/)
 •Amal El-Mohtar (https://amalelmohtar.com): Seasons of Glass and Iron (http://uncannymagazine.com/article/seasons-glass-iron/)
 •Carrie Vaughn (http://www.carrievaughn.com): That Game We Played During the War (http://www.tor.com/2016/03/16/that-game-we-played-during-the-war/)
 •John C. Wright (http://www.scifiwright.com): An Unimaginable Light, publicerad i antologin God, Robot som redigerats av Anthony Marchetta

Fantastikrelaterade böcker (i kategorin gavs 1122 röster åt 344 verk, finalisterna fick mellan 88 och 424 röster)
 •Kameron Hurley (http://www.kameronhurley.com): The Geek Feminist Revolution
 •Carrie Fisher (http://carriefisher.com): The Princess Diarist
 •Robert Silverberg (http://www.robert-silverberg.com) & Alvaro Zinos-Amaro (https://myaineko.blogspot.fi/p/home-page.html): Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg
 •Neil Gaiman (http://www.neilgaiman.com): The View From the Cheap Seats
 •Sarah Gailey (http://www.sarahgailey.com): The Women of Harry Potter (http://www.tor.com/tag/women-of-harry-potter/) artiklarna på Tor.com.
 •Ursula K. Le Guin (http://www.ursulakleguin.com): Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016

Serier (i kategorin gavs 842 röster åt 441 verk, finalisterna fick mellan 71 och 221 röster)
 •Ta-Nehisi Coates (https://en.wikipedia.org/wiki/Ta-Nehisi_Coates) & Brian Stelfreeze (https://en.wikipedia.org/wiki/Brian_Stelfreeze): Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet
 •Marjorie Liu (https://en.wikipedia.org/wiki/Marjorie_Liu) & Sana Takeda (http://www.sanatakeda.com): Monstress, Volume 1: Awakening
 •G. Willow Wilson (https://en.wikipedia.org/wiki/G._Willow_Wilson) & Takeshi Miyazawa (https://en.wikipedia.org/wiki/Takeshi_Miyazawa): Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous,
 •Brian K. Vaughan (https://en.wikipedia.org/wiki/Brian_K._Vaughan), Cliff Chiang (https://en.wikipedia.org/wiki/Cliff_Chiang), Matthew Wilson & Jared Fletcher (http://jaredkfletcher.com/projects): Paper Girls, Volume 1
 •Fiona Staples (https://en.wikipedia.org/wiki/Fiona_Staples) & Brian K. Vaughan (https://en.wikipedia.org/wiki/Brian_K._Vaughan): Saga, Volume 6
 •Tom King (https://en.wikipedia.org/wiki/Tom_King_(comics)) & Gabriel Hernandez Walta (http://gabrielhernandezwalta.blogspot.fi): The Vision, Volume 1: Little Worse Than A Man

Film etc. med en längd över 90 min. (i kategorin gavs 1733 röster åt 206 verk, finalisterna fick mellan 240 och 1030 röster)
 •Eric Heisserer (https://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Heisserer) & Denis Villeneuve (https://en.wikipedia.org/wiki/Denis_Villeneuve): Arrival
 •Rhett Reese (https://en.wikipedia.org/wiki/Rhett_Reese), Paul Wernick (https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Wernick) & Tim Miller (https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Miller_(director)): Deadpool
 •Katie Dippold (https://en.wikipedia.org/wiki/Katie_Dippold) & Paul Feig (https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Feig): Ghostbusters
 •Allison Schroeder (https://en.wikipedia.org/wiki/Allison_Schroeder) & Theodore Melfi (https://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Melfi): Hidden Figures
 •Chris Weitz (https://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Weitz), Tony Gilroy (https://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Gilroy) & Gareth Edwards (https://en.wikipedia.org/wiki/Gareth_Edwards_(director)): Rogue One
 •Duffer Brothers (https://en.wikipedia.org/wiki/Duffer_Brothers): Stranger Things, första säsongen

Kortfilm etc. med en längd under 90 min. (i kategorin gavs 1159 röster åt 569 verk, finalisterna fick mellan 91 och 193 röster)
 •Charlie Brooker (https://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Brooker) & Owen Harris (https://en.wikipedia.org/wiki/Owen_Harris_(director)): avsnittet San Junipero i tv-serien Black Mirror
 •Steven Moffat (https://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Moffat) & Edward Bazalgette (https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Bazalgette): avsnittet The Return of Doctor Mysterio i tv-serien Doctor Who
 •Mark Fergus, Hawk Ostby (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mark_Fergus_and_Hawk_Ostby) & Terry McDonough (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Terry_McDonough): avsnittet Leviathan Wakes i tv-serien The Expanse
 •David Benioff (https://en.m.wikipedia.org/wiki/David_Benioff), D.B. Weiss (https://en.m.wikipedia.org/wiki/D._B._Weiss) & Miguel Sapochnik (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Miguel_Sapochnik): avsnittet Battle of the Bastards i tv-serien Game of Thrones
 •David Benioff (https://en.m.wikipedia.org/wiki/David_Benioff), D.B. Weiss (https://en.m.wikipedia.org/wiki/D._B._Weiss) & Jack Bender (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jack_Bender): avsnittet The Door i tv-serien Game of Thrones
 •Clipping (http://www.clppng.com) (Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes): musikalbumet Splendor & Misery (https://clppng.bandcamp.com/album/splendor-misery) (skivan går att lyssna i sin helhet på webbsidan)

Redaktörer (korta verk) (i kategorin gavs 951 röster åt 191 personer, finalisterna fick mellan 149 och 229 röster)
 •John Joseph Adams (http://www.johnjosephadams.com)
 •Neil Clarke (http://neil-clarke.com)
 •Ellen Datlow (http://ellendatlow.com)
 •Jonathan Strahan (http://www.jonathanstrahan.com.au/wp/)
 •Lynne M. Thomas (https://lynnemthomas.com) & Michael Damian Thomas (https://michaeldamianthomas.com)
 •Sheila Williams (https://en.wikipedia.org/wiki/Sheila_Williams)

Redaktörer (långa verk) (i kategorin gavs 752 röster åt 148 personer, finalisterna fick mellan 83 och 201 röster)
 •Vox Day (https://en.wikipedia.org/wiki/Vox_Day)
 •Sheila E. Gilbert
 •Liz Gorinsky (http://lizgorinsky.com)
 •Devi Pillai (https://twitter.com/devipillai?lang=en)
 •Miriam Weinberg (https://twitter.com/MiriamAnneW)
 •Navah Wolfe (https://twitter.com/navahw)

Professionella konstnärer (i kategorin gavs 817 röster åt 387 personer, finalisterna fick mellan 53 och 143 röster)
 •Galen Dara (http://www.galendara.com)
 •Julie Dillon (http://www.juliedillonart.com)
 •Chris McGrath (http://www.christianmcgrath.com)
 •Victo Ngai (http://victo-ngai.com)
 •John Picacio (http://www.johnpicacio.com)
 •Sana Takeda (http://www.sanatakeda.com)

Semiprofessionella tidskrifter (i kategorin gavs 857 röster åt 103 tidskrifter, finalisterna fick mellan 80 och 434 röster)
 •Beneath Ceaseless Skies (http://www.beneath-ceaseless-skies.com), red. Scott H. Andrews
 •Cirsova Heroic Fantasy and Science Fiction Magazine (https://cirsova.wordpress.com), red. P. Alexander
 •GigaNotoSaurus (http://giganotosaurus.org), red. Rashida J. Smith
 •Strange Horizons (http://strangehorizons.com), red. Niall Harrison, Catherine Krahe, Vajra Chandrasekera, Vanessa Rose Phin, Li Chua, Aishwarya Subramanian, Tim Moore, Anaea Lay & the Strange Horizons staff
 •Uncanny Magazine (http://uncannymagazine.com), red. Lynne M. Thomas, Michael Damian Thomas, Michi Trota & Julia Rios; podcast av Erika Ensign & Steven Schapansky
 •The Book Smugglers (http://thebooksmugglers.com), red. Ana Grilo & Thea James

Fansin (i kategorin gavs 610 röster åt 152 tidskrifter, finalisterna fick mellan 53 och 159 röster)
 •Castalia House Blog (http://www.castaliahouse.com), red. Jeffro Johnson
 •Journey Planet (http://journeyplanet.weebly.com), red. James Bacon, Chris Garcia, Esther MacCallum-Stewart, Helena Nash, Errick Nunnally, Padraig O Mealoid, Chuck Serface & Erin Underwood
 •Lady Business (https://ladybusiness.dreamwidth.org), red. Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan
 •nerds of a feather, flock together (http://www.nerds-feather.com), red. The G, Vance Kotrla & Joe Sherry
 •Rocket Stack Rank (http://www.rocketstackrank.com), red. Greg Hullender & Eric Wong
 •SF Bluestocking (https://sfbluestocking.com), red. Bridget McKinney

Fancast (i kategorin gavs 690 röster åt 253 verk, finalisterna fick mellan 76 och 109 röster)
 •The Coode Street Podcast (https://jonathanstrahan.podbean.com) av Gary K. Wolfe & Jonathan Strahan
 •Ditch Diggers (http://ditchdiggers.murverse.com) av Mur Lafferty & Matt Wallace
 •Fangirl Happy Hour (http://www.fangirlhappyhour.com) av Ana Grilo & Renay Williams
 •Galactic Suburbia (https://galactisuburbia.podbean.com) av Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce & Tansy Rayner Roberts, producerad av Andrew Finch
 •The Rageaholic (https://m.youtube.com/user/xRazorFistx) av RazorFist
 •Tea and Jeopardy (http://teaandjeopardy.geekplanetonline.com) av Emma Newman & Peter Newman

Fanskribenter (i kategorin gavs 802 röster åt 275 personer, finalisterna fick mellan 80 och 152 röster)
 •Mike Glyer (http://file770.com)
 •Jeffro Johnson (https://jeffro.wordpress.com)
 •Natalie Luhrs (http://www.pretty-terrible.com)
 •Foz Meadows (https://fozmeadows.wordpress.com)
 •Abigail Nussbaum (http://wrongquestions.blogspot.fi)
 •Chuck Tingle (http://www.chucktingle.com)

Fankonstnärer (i kategorin gavs 528 röster åt 242 personer, finalisterna fick mellan 39 och 121 röster)
 •Ninni Aalto (http://ninni.sarjakuvablogit.com)
 •Alex Garner (http://www.alexgarner.com)
 •Vesa Lehtimaki (https://www.flickr.com/photos/avanaut/)
 •Likhain (M. Sereno) (http://likhain.net)
 •Spring Schoenhuth (https://www.facebook.com/Springtime-Creations-369944943102641/)
 •Steve Stiles (http://stevestiles.com)
 •Mansik Yang (http://m.blog.naver.com/yam77) är din koreanska rostig finns Yang också t.ex på Deviantart (http://yam8417.deviantart.com)

Bokserier (det här är en splitterny kategori som nu testkörs första gången; i kategorin gavs 1393 röster åt 290 bokserier, finalisterna fick mellan 129 och 325 röster)
 •Max Gladstone (http://www.maxgladstone.com): The Craft Sequence (http://www.maxgladstone.com/series/the-craft-sequence/)
 •James S.A. Corey (http://www.jamessacorey.com): The Expanse (http://www.jamessacorey.com/books/)
 •Seanan McGuire (http://www.seananmcguire.com"): The October Daye Books (http://seananmcguire.com/toby.php)
 •Ben Aaronovitch (http://temporarilysignificant.blogspot.fi): Peter Grant / Rivers of London (http://temporarilysignificant.blogspot.fi/p/a-chronology-of-rivers-of-london-books.html)-serien
 •Naomi Novik (http://www.naominovik.com): Temeraire (http://naominovik.com/wiki/Main_Page)-serien
 •Lois McMaster Bujold (https://www.goodreads.com/author/show/16094.Lois_McMaster_Bujold/blog): The Vorkosigan Saga (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Vorkosigan_Saga)



Källor:
Worldcon75:s Hugo-sida
 (http://www.worldcon.fi/wsfs/hugo-finalists/)The Hugo Awards-webben (http://www.thehugoawards.org)
Titel: SV: Hugo-finalisterna 2017
Skrivet av: Ben skrivet 5.04.2017 kl. 22.42
För diskussioner kring årets Hugo-kavalkad finns nu en egen diskussionstråd i forumet (http://www.enhorningen.net/Forum/index.php/topic,1051.0.html).
Titel: SV: Hugo-finalisterna 2017
Skrivet av: Ben skrivet 24.04.2017 kl. 12.55
Hugo-administratören Nicholas Whyte meddelar bl.a. på Worldcons Hugo-webbsida (http://www.worldcon.fi/wsfs/hugo-finalists/) att Alex Garner informerat att all hans konst under 2016 varit av professionell natur, så Garner stryks från listan över nominerade fankonstnärer och Steve Stiles lyfts upp på listan i hans ställe.