Enhörningens forum

Enhörningens forum => Näthörningen => Gamla rubriker 2013 => Ämnet startat av: Ben skrivet 11.03.2013 kl. 00.32

Titel: Nebulakandidaterna 2013
Skrivet av: Ben skrivet 11.03.2013 kl. 00.32
Dags igen för medlemmarna i den amerikanska fantastikförfattarföreningen, Science Fiction and Fantasy Writers of America, att rösta om senaste års bästa fantastik och kora vinnarna med Nebulapriset.

Årets Nebulavinnare presenteras vid en prisgala som hålls 16–19.5 i San Jose, USA.

Den här gången är följande skönlitterära verk nominerade:

Romaner
Saladin Ahmed (http://saladinahmed.com): Throne of the Crescent Moon
Tina Connolly (http://tinaconnolly.com): Ironskin
N.K. Jemisin (http://nkjemisin.com): The Killing Moon
Caitlín R. Kiernan (http://www.caitlinrkiernan.com): The Drowning Girl
Mary Robinette Kowal (http://www.maryrobinettekowal.com): Glamour in Glass
Kim Stanley Robinson (http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Stanley_Robinson): 2312

Kortromaner
Aliette de Bodard (http://aliettedebodard.com): On a Red Station, Drifting (http://aliettedebodard.com/2012/12/18/preorders-open-for-on-a-red-station-drifting/) (länken för till ett utdrag ur texten); OBS: de Bodard är en av hedersgästerna på årets Finncon i Helsingfors (http://2013.finncon.org)
Nancy Kress (http://nancykress.blogspot.com): After the Fall, Before the Fall, During the Fall, du kan köpa kortromanen direkt från förlaget (http://www.tachyonpublications.com/book/AfterTheFall.html)
Jay Lake (http://www.jlake.com): The Stars Do Not Lie (http://www.asimovs.com/pdfs/Stories/The_Stars_Do_Not_Lie.pdf)
Ken Liu (http://kenliu.name): All the Flavors (http://giganotosaurus.org/2012/02/01/all-the-flavors/)
Robert Reed (http://www.robertreedwriter.com/): Katabasis
Lawrence M. Schoen (http://www.lawrencemschoen.com/): Barry’s Tale (http://www.lawrencemschoen.com/schoen-freebies/barry/)

Långnoveller
Catherine Asaro (http://www.catherineasaro.net): The Pyre of New Day (https://www.facebook.com/notes/catherine-asaro/the-pyre-of-new-day-by-catherine-asaro/10151076292444877) (länken för till ett utdrag ur texten)
Andy Duncan (http://beluthahatchie.blogspot.com): Close Encounters, du kan köpa långnovellen direkt från förlaget (http://www.pspublishing.co.uk/the-pottawatomie-giant--other-stories-hc-by-andy-duncan-1198-p.asp)
Ken Liu (http://kenliu.name): The Waves (https://www.asimovs.com/pdfs/Stories/The_Waves.pdf)
Brit Mandelo (http://www.britmandelo.com): The Finite Canvas (http://www.tor.com/stories/2012/12/the-finite-canvas)
Meghan McCarron (http://www.meghanmccarron.com): Swift, Brutal Retaliation (http://www.tor.com/stories/2012/01/swift-brutal-retaliation)
Rachel Swirsky (http://rachel-swirsky.livejournal.com): Portrait of Lisane da Patagnia (http://www.tor.com/stories/2012/08/portrait-of-lisane-de-patagnia)
Catherynne M. Valente (http://www.catherynnemvalente.com): Fade to White (http://clarkesworldmagazine.com/valente_08_12/)


Noveller
Helena Bell (http://www.nuetcreations.com/helena.htm): Robot (http://clarkesworldmagazine.com/bell_09_12/)
Aliette de Bodard (http://aliettedebodard.com): Immersion (http://clarkesworldmagazine.com/debodard_06_12/)
Tom Crosshill (http://www.tomcrosshill.com): Fragmentation, or Ten Thousand Goodbyes (http://clarkesworldmagazine.com/crosshill_04_12/)
Leah Cypess (http://www.leahcypess.com): Nanny’s Day (http://www.leahcypess.com/short-stories/free-story/)
Maria Dahvana Headley (http://www.mariadahvanaheadley.com): Give Her Honey When You Hear Her Scream (http://www.lightspeedmagazine.com/fiction/give-her-honey-when-you-hear-her-scream/)
Ken Liu (http://kenliu.name): The Bookmaking Habits of Select Species (http://www.lightspeedmagazine.com/fiction/the-bookmaking-habits-of-select-species/)
Cat Rambo (http://www.kittywumpus.net/blog/): Five Ways to Fall in Love on Planet Porcelain (http://www.kittywumpus.net/blog/2012/12/24/five-ways-to-fall-in-love-on-planet-porcelain/)

Källor:
SFWA:s Nebulanotis (http://www.sfwa.org/2013/02/2012-nebula-awards-nominees-announced/)
Internäten

Titel: SV: Nebulakandidaterna 2013
Skrivet av: Ben skrivet 2.04.2013 kl. 13.55
Länken till Jay Lakes kortroman är nu korrigerad. Den tidigare länken ledde till ett utrdag ur texten på Asimov's webb, nu för länken till en pdf-fil med hela berättelsen.