Enhörningens forum

Enhörningens forum => Näthörningen => Gamla rubriker 2014 => Ämnet startat av: Ben skrivet 21.04.2014 kl. 01.44

Titel: Hugokandidaterna 2014
Skrivet av: Ben skrivet 21.04.2014 kl. 01.44
Fantastikfansens stora årliga pris, Hugopriset, utdelas på fantastikvärldskongressen Worldcon och röstas fram av evenemangets deltagare. Också du kan delta i omröstningen, det enda som krävs är att du är medlem av årets Worldcon. Du behöver inte delta i själva evenemanget, det räcker med att vara stödmedlem (”supporting member” på engelska). Vill du vara med om att bestämma vem som skall få Hugostatyetten i år skall du klicka dig till webbsidorna för årets Worldcon, Loncon 3 (http://www.loncon3.org), och betala evenemangets medlemsavgift (fullt medlemskap, ”attending”, om du tänker delta i evenemanget eller stödmedlemskap, ”supporting”, om du inte tror att du har möjlighet att delta men vill rösta). Under tidigare år har medlemmarna fått tillgång till elektroniska versioner av de flesta av de nominerade verken, så förutom att du stöder evenemanget och får rösta får du också en drös e-böcker (se Enhörningens diskussion om Hugo 2012 för en utredning över hur omfattande innehållet i ”Hugopaketet” var (http://www.enhorningen.net/Forum/index.php/topic,859.0.html)).

Hugopriset utdelas vid årets Worldcon, Loncon 3, som hålls i London, Storbritannien 14–18.8.2014.

Nedan följer en lista över de nominerade verken i ett urval kategorier samt länkar till bl.a. de texter som finns att läsa gratis på webben. (Klicka dig till Loncons webb för en lista över alla kategorier och alla nominerade verk och personer. (http://www.loncon3.org/2014hugos.php)) Totalt lämnades 1923 giltiga röstsedlar in, vilket är nytt rekord och slår det gamla rekordet med nästan 600 röster.


Romaner (1595 röstsedlar)
Larry Correia (http://monsterhunternation.com): Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles
Mira Grant (http://miragrant.com): Parasite
Robert Jordan (http://sv.wikipedia.org/wiki/Robert_Jordan) & Brandon Sanderson (http://brandonsanderson.com): The Wheel of Time (det är alltså hela serien (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wheel_of_Time), alla 14 böcker, som nu nominerats)
Ann Leckie (http://www.annleckie.com): Ancillary Justice
Charles Stross (http://www.antipope.org/charlie/blog-static/): Neptune’s Brood

Kortromaner (847 röstsedlar)
Andy Duncan (http://beluthahatchie.blogspot.fi) & Ellen Klages (http://ellenklages.com): Wakulla Springs (http://www.tor.com/stories/2013/10/wakulla-springs); publicerad på Tor.com (http://tor.com), texten kan även laddas ner som gratis e-bok (http://www.tor.com/blogs/2014/03/free-ebook-editions-of-nebula-award-finalist-novellas-qburning-girlsq-and-qwakulla-springsq) i diverse format.
Charles Stross (http://www.antipope.org/charlie/blog-static/): Equoid (http://www.tor.com/stories/2013/09/equoid); publicerad på Tor.com (http://tor.com).
Brad Torgersen (http://www.bradrtorgersen.com): The Chaplain’s Legacy; publicerad i tidskriften Analog (https://www.analogsf.com).
Catherynne M. Valente: (http://www.catherynnemvalente.com) Six-Gun Snow White; slutsåld i pappersform, men går att köpa som e-bok.  (Subterranean)
slutsåld i tryckt format, men finns att köpa som e-bok (http://subterraneanpress.com/store/product_detail/six_gun_snow_white_ebook).
Dan Wells (http://www.thedanwells.com): The Butcher of Khardov (https://skullislandx.com/warmachine/the-warcaster-chronicles/the-butcher-of-khardov); publicerad av Privateer Press (länken för till bokens webbsida med ett pdf-utdrag ur boken).

Långnoveller (728 röstsedlar)
Aliette de Bodard: (http://aliettedebodard.com) The Waiting Stars (http://aliettedebodard.com/short-stories/the-waiting-stars/); publicerad i antologin The Other Half of the Sky.
Ted Chiang (http://sv.wikipedia.org/wiki/Ted_Chiang): The Truth of Fact, the Truth of Feeling (https://subterraneanpress.com/magazine/fall_2013/the_truth_of_fact_the_truth_of_feeling_by_ted_chiang); publicerad i webbtidskriften Subterranean Press Magazine (https://subterraneanpress.com/magazine/).
Vox Day (http://voxday.blogspot.com): Opera Vita Aeterna (http://www.voxday.net/mart/VD_opera.epub); publicerad i novellsamlingen The Last Witchking, länken för till epub-versionen av novellen, vill man ha mobi-versionen går den att ladda ner från författarens blogg (http://voxday.blogspot.fi/2014/04/opera-vita-aeterna.html).
Mary Robinette Kowal (http://maryrobinettekowal.com): The Lady Astronaut of Mars (http://www.tor.com/stories/2014/04/the-lady-astronaut-of-mars-mary-robinette-kowal); publicerad på Tor.com (http://tor.com).
Brad Torgersen (http://www.bradrtorgersen.com): The Exchange Officers; publicerad i tidskriften Analog (https://www.analogsf.com), finns uppläst i poddsändningen StarShipSofa 285 (http://www.starshipsofa.com/blog/2013/04/17/starshipsofa-no-285-brad-torgersen/).

Noveller (865 röstsedlar)
John Chu (http://www.johnchu.net): The Water That Falls on You from Nowhere (http://www.tor.com/stories/2013/02/the-water-that-falls-on-you-from-nowhere); publicerad på Tor.com (http://tor.com).
Thomas Olde Heuvelt (http://en.oldeheuvelt.com): The Ink Readers of Doi Saket (http://www.tor.com/stories/2013/04/the-ink-readers-of-doi-saket); publicerad på Tor.com (http://tor.com)
Sofia Samatar: (http://www.sofiasamatar.com). Selkie Stories Are for Losers (http://www.strangehorizons.com/2013/20130107/selkie-f.shtml); publicerad i webbtidskriften Strange Horizons (http://www.strangehorizons.com/).
Rachel Swirsky: (http://rachelswirsky.com) If You Were a Dinosaur, My Love (http://www.apex-magazine.com/if-you-were-a-dinosaur-my-love/); publicerad i webbtidskriften Apex (http://www.apex-magazine.com/).

Fantastikrelaterade verk  (752 röstsedlar)
Sigrid Ellis (http://sigridellis.wordpress.com) & Michael Damian Thomas (http://michaeldamianthomas.com) (red): Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It (http://madnorwegian.com/697/books/new-books/queers-dig-time-lords-a-celebration-of-doctor-who-by-the-lgbtq-fans-who-love-it/); essäsamling om Doctor Who (länken för till förlagets webbsida om boken).
Kameron Hurley (http://www.kameronhurley.com): We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative (http://aidanmoher.com/blog/featured-article/2013/05/we-have-always-fought-challenging-the-women-cattle-and-slaves-narrative-by-kameron-hurley/); artikel publicerad i bloggen A Dribble of Ink (http://aidanmoher.com/blog/).
Justin Landon (http://www.staffersbookreview.com) & Jared Shurin (http://www.pornokitsch.com) (red): Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary (http://www.jurassic-london.com/speculative-fiction-2012-the-years-best-online-reviews.html); samling av recensioner, essäer o.s.v. som ursprungligen publicerats på webben (länken för till förlagets webbsida om boken).
Brandon Sanderson (http://www.brandonsanderson.com/), Dan Wells (http://www.fearfulsymmetry.net/), Mary Robinette Kowal (http://www.maryrobinettekowal.com/), Howard Tayler (http://www.schlockmercenary.com/) & Jordan Sanderson: Writing Excuses Season 8 (http://www.writingexcuses.com/category/season/season-8/); podcast om författarskap.
Jeff VanderMeer (http://www.jeffvandermeer.com) & Jeremy Zerfoss (http://vicioussuspicious.deviantart.com): Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction (http://wonderbooknow.com); handbok om hur man skriver fantastik (länken för till bokens webbsida).

Serier (552 röstsedlar)
Paul Cornell (http://www.paulcornell.com) & Jimmy Broxton: The Girl Who Loved Doctor Who (https://read.idwpublishing.com/Doctor-Who-Special-2013-1/digital-comic/59403); Doctor Who-serie (länken för till förlagets webbsida om serien).
Phil & Kaja Foglio (http://girlgeniusadventures.com) & Cheyenne Wright (http://arcanetimes.com): Girl Genius, Volume 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City (http://www.girlgeniusonline.com/comic.php?date=20121221); webbserie som även publiceras i bokform (länken för till första sidan av ”album” nummer 13, känner du inte till serien från tidigare rekommenderas du att börja från början (http://www.girlgeniusonline.com/comic.php?date=20021104)).
George R.R. Martin (http://www.georgerrmartin.com) & Raya Golden (http://www.rayagolden.com): The Meathouse Man (http://www.apub.com/book-detail?asin=B00D5VM8OM); e-serie som även publicerats i bokform (länken för till förlagets webbsida om serien).
Randall Munroe (http://blag.xkcd.com): Time (http://geekwagon.net/projects/xkcd1190/); ”specialavsnitt” av webbserien XKCD (http://xkcd.com) som består av 3101 enskilda serierutor som ursprungligen publicerades på XKCD:s webb först med en halv timmes och senare med en timmes mellanrum. Länken för till en version av serien där man själv kan klicka sig fram från ruta till ruta.
Brian K. Vaughan (http://en.wikipedia.org/wiki/Brian_K._Vaughan) & Fiona Staples (http://en.wikipedia.org/wiki/Fiona_Staples): Saga, Volume 2 (http://en.wikipedia.org/wiki/Saga_(comic_book)); länken för till Wikipedia-artikeln om serien.

Film/teater etc. med en längd över 90 min. (995 röstsedlar; länkarna går till Enhörningens recensioner eller Wikipedia)
Travis Beacham & Guillermo del Toro: Pacific Rim (http://www.enhorningen.net/Recensioner/Pacific_Rim.shtml)
• Simon Beaufoy, Michael Arndt & Francis Lawrence: The Hunger Games: Catching Fire (http://www.enhorningen.net/Recensioner/Hunger_Games_2.shtml)
Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón: Gravity (http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_(film))
Jennifer Lee & Chris Buck: Frozen (http://en.wikipedia.org/wiki/Frozen_(2013_film))
Drew Pearce & Shane Black: Iron Man 3 (http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Man_3)

TV/kortfilm etc. med en längd under 90 min. (760 röstsedlar)
David Benioff, D.B. Weiss & David Nutter: Game of Thrones: The Rains of Castamere (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rains_of_Castamere); nionde avsnittet i tredje säsongen av tv-serien Game of Thrones (http://en.wikipedia.org/wiki/Game_of_Thrones)  (länken för till Wikipedia-artikeln om avsnittet).
Peter Davison: The Five(ish) Doctors Reboot (http://www.bbc.co.uk/programmes/p01m3kfy); komedi om tidigare Doctor Who-skådespelare inför 50-årsjubiléet (länken för till BBC:s webbsida där programmet kan ses).
Mark Gatiss & Terry McDonough: An Adventure in Space and Time (http://www.bbc.co.uk/programmes/p01kqt9x); dramadokumentär om hur tv-serien Doctor Who kom till (länken för till BBC:s webbsida om programmet).
Steven Moffat & Nick Hurran: Doctor Who: The Day of the Doctor (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Day_of_the_Doctor); 50-årsjubileumsavsnittet av Doctor Who (länken för till Wikipedia-artikeln om avsnittet).
Steven Moffat & Saul Metzstein: Doctor Who: The Name of the Doctor (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Name_of_the_Doctor); sista avsnittet i sjunde (nya) säsongen av tv-serien Doctor Who (http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_who) (länken för till Wikipedia-artikeln om avsnittet).
Will Pascoe & John Fawcett: Orphan Black: Variations under Domestication; sjätte avsnittet i första säsongen av tv-serien Orphan Black (http://en.wikipedia.org/wiki/Orphan_Black).

Fancast (396 röstsedlar)
Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood & Stina Leicht: The Skiffy and Fanty Show (http://skiffyandfanty.com)
Patrick Hester: SF Signal Podcast (http://www.sfsignal.com/archives/category/podcast-2/)
Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch: Galactic Suburbia Podcast (http://galactisuburbia.podbean.com)
Kirstyn McDermott and Ian Mond: The Writer and the Critic (http://writerandcritic.podbean.com)
Emma Newman: Tea and Jeopardy (http://www.enewman.co.uk/resources/tea-and-jeopardy-index-of-episodes)
Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas & Tansy Rayner Roberts: Verity! (http://veritypodcast.wordpress.com)
Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe: The Coode Street Podcast (http://jonathanstrahan.podbean.com)

Professionella konstnärer (624 röstsedlar)
Galen Dara (http://www.galendara.com)
Julie Dillon (http://www.juliedillonart.com)
Daniel Dos Santos (http://www.dandossantos.com)
John Harris (http://www.alisoneldred.com/artistJohnHarris.html)
John Picacio (http://www.johnpicacio.com)
Fiona Staples (http://fionastaples.tumblr.com)

Fankonstnärer (316 röstsedlar)
Brad W. Foster (http://jabberwockygraphix.com/bradart.html)
Mandie Manzano (http://mandiemanzano.com)
Spring Schoenhuth (http://www.springtimecreations.com)
Steve Stiles (http://www.stevestiles.com)
Sarah Webb (http://erysium.tumblr.com)


Källor: Loncons Hugo-webbsida (http://www.loncon3.org/2014hugos.php) och internet överlag.
Titel: SV: Hugokandidaterna 2014
Skrivet av: Ben skrivet 21.04.2014 kl. 01.48
Klicka här för att komma till diskussionstråden om årets Hugo-omröstning här på Enhörningswebben. (http://www.enhorningen.net/Forum/index.php?topic=980.0)