Enhörningens forum

Enhörningens forum => Näthörningen => Gamla rubriker 2014 => Ämnet startat av: Ben skrivet 18.05.2014 kl. 15.25

Titel: Nebulavinnarna 2014
Skrivet av: Ben skrivet 18.05.2014 kl. 15.25
Science Fiction and Fantasy Writers of America, alltså den amerikanska fantastikförfattarföreningens medlemmar, har korat de i sitt tycke bästa engelskspråkiga fantastikverken med årets Nebula-pris. Prisutdelningsceremonin tog plats i San Jose, USA 17.5. Samtidigt med Nebula-prisen utdelades även Ray Bradbury-priset för bästa manus och Andre Norton-priset för bästa ungdomfantastik.

Årets vinnare är (länkarna för till författarnas hemsidor samt till de verk som finns lagligt gratis tillgängliga på webben):

Bästa romanen
Ann Leckie: (http://www.annleckie.com) Ancillary Justice

Bästa kortromanen
Vylar Kaftan: (http://www.vylarkaftan.net) The Weight of the Sunrise (http://www.asimovs.com/pdfs/Stories/The_Weight_of_the_Sunrise.pdf); publicerad i tidskriften Asimov’s (http://www.asimovs.com) 2/2013.

Bästa långnovellen
Aliette de Bodard: (http://aliettedebodard.com) The Waiting Stars (http://aliettedebodard.com/short-stories/the-waiting-stars/); publicerad i antologin The Other Half of the Sky.

Bästa novellen
Rachel Swirsky: (http://rachelswirsky.com) If You Were a Dinosaur, My Love (http://www.apex-magazine.com/if-you-were-a-dinosaur-my-love/); publicerad i webbtidskriften Apex (http://www.apex-magazine.com/).


Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation (länken för till Wikipedia)
Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón: Gravity (http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_(film))


Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy
Nalo Hopkinson: (http://nalohopkinson.com) Sister Mine


Är du intresserad av vem som var nominerad är det bara att klicka sig till Enhörningens notis om årets Nebula-kandidater (http://www.enhorningen.net/Forum/index.php?topic=970.0).

Källa:
SFWA:s notis om årest Nebula-vinnare (http://www.sfwa.org/2014/05/2013-nebula-awards-winners/)