[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]


Nedan följer Swecon 2000:s pressmeddelanden så gott som sådan. Enhörningen har berättat om Swecon/Nasacon i en tidigare notis.


Europa möts på årets svenska science fiction-kongress

7-9 juli inträffar Nasacon 2000 i Bio Focus, Hagsätra (fredagen 7.7) och Scandic Hotel, Slussen (lördag-söndag 8-9.7), Stockholm. Det är en festival för science fiction-intresserade, med filmprogram, föredrag, debatter, bokbord, maskerad, musik, och mycket mer. Hedersgäster är den brittiske sf-författaren Brian Stableford och den svenske förläggaren John-Henri Holmberg. Omkring tjoget internationella deltagare väntas. Observera att hotellet har hela programmet lördag-söndag, inkl filmer.
   Kongressen handlar om science fiction som skönlitterär genre och inte om konstiga gröna gubbar i tefat. Ett kontinuerligt filmprogram ger också en stark anknytning till sf inom filmkonsten.

  • Nasacon 2000 är årets "nationella svenska sf-kongress" (en s k Swecon), en hederstitel som utdelas på varje års Swecon till nästföljande genom omröstning. Det blir deltagare från hela landet. Arrangörer är de ideella föreningarna Sigma TC och Stockholm Trekkers.
  • Att döma av olika källor bör Nasacon 2000 få ca 20 utländska deltagare (från bl a Storbritannien, Litauen, Tyskland, Norge och Finland), av totalt drygt 150 (vi hoppas på fler). Kongressen är givetvis öppen för allmänheten. (Man löser ett medlemskap vid dörren, ā 250 kr för alla tre dagarna; gäller ej reportrar på jobb, förstås.)
  • Från kongressens sida kan vi ordna intervjuer, t ex med hedersgäster eller deltagare från olika länder (de litauiska deltagarna bör vara intressanta), vi har bildfiler att sända för fri användning och vi kan uppdatera er om programmet. Hör av er! Preliminärt program finns på: http://www.sigmatc.a.se/nasacon/ (Programansvariga varslar om att det kommer att ändras.)
       Höjdpunkten blir en s k kongresshow kvällen 8/7, med priser, teater, musik, maskerad m m.
  • Förutom i branschorgan kan noteras att Nasacon 2000 hittills nämns i bl a Ny Teknik, Computer Sweden, Avisen, Journalisten och 23/6 i ett inslag i P3:s "Folkradion". Vi hoppas på mer. (Arrangemanget är ideellt, utan varje spår av annonsbudget; alla medarbetare är oavlönade.) Och om någon undrar: namnet "Nasacon" kommer från att det första kongresserna arrangerades i NAcka-SAltsjöbaden - men det skadar inte att namnet minner om amerikanska rymdflygstyrelsen.
  • Allmän bakgrund: sf-kongresser har arrangerats sedan 1936, och i Sverige sedan 1956 (den första i Stockholm var 1957). De största är världskongresserna i (oftast) USA med 5-10 000 deltagare. I Sverige arrangeras 2-3 sf-kongresser årligen, med 80-200 deltagare, varav en är Swecon.
  • Infokontakter är kongressordföranden Wolf von Witting, wolf@sigmatc.a.se (tel +46 8 717 48 59) och PR-ansvarige Ahrvid Engholm, ahrvid@spray.se (tel +46 8 641 34 05; mobil +46 709 299 536). Kongressen är ideell, inget jobb, så ring gärna konstiga kvällstider och vänta er inte säker kontakt "kontorstid".

Ahrvid Engholm
Har du en nyhet som du vill tipsa om,
eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor?
Klicka i såfall här.


[Tillbaka till Näthörningen]