|
[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]
Frazettamuseum öppnar dörrarna
Ett museum tillägnat fantasykonstnären Frank Frazetta öppnades 7.4 i närheten av Frazettas hem i Pennsylvania, USA. Museet är öppet på lördagar klockan 11-16 och inträdesavgiften är $10 (ca 65 FIM). Museets öppningsgala kommer att gå av stapeln 9.6 och då kommer Frazetta själv att vara på plats. Biljetterna till galafesten kostar $295 (nästan 2000 mark).
Det här är faktiskt redan det andra Frazettamuseet. Det första öppnades i medlet på 1980-talet, men tvingades stänga efter en brand i byggnaden där museet låg. Inga konstverk skadades dock i branden.
Frazettas officiella webb finns på adressen http://www.frankfrazetta.com. Webbplatsen har en hel del bilder från museet samt naturligtvis bilder av Frazettas konstverk och information om konstnären.
-Ben Roimola- 12.4.2001
Källa: Locus
Har du en nyhet som du vill tipsa om, eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor? Klicka i såfall här.
[Tillbaka till Näthörningen]
|