|
[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]
Harry Potter 2 filmas redan
Den brittiska filmtidskriften Empire berättar i en notis på tidningens webbsida att filmandet av den andra Harry Potter-filmen redan börjat. Filmen kommer att heta Harry Potter and the Chamber of Secrets, precis som bok nummer två hette. Film nummer två regisseras av Chris Columbus, som även stod vid rodret av den första filmen Harry Potter and the Philosopher's Stone (eller ...Sorcerer's Stone som den kommer att heta i USA). I samma notis berätar Columbus att han mycket gärna skulle stå som regissör för alla Potter-filmer. Om inte Pottermanin plötsligt slutar blir det säkert en film per bok, sju filmer totalt alltså.
I en äldre notis på Empire-webben berättar herr Columbus att Potterfilmen naturligtvis inte innehåller precis allt som finns i boken. En del scener måste helt enkelt lämnas bort, annars skulle filmen ha blivit alldeles för lång. Men om något har lämnats bort så har något också tillsatts. Filmen kommer att innehålla en scen som inte finns i boken, men som är skriven av Rowling. Scenen i fråga är något som Rowling hade med i en tidig version av sitt bokmanuskript, men senare beslöt att stryka.
Harry Potter and the Philosopher's Stone får sin världspremiär 16.11. I Finland når filmen biograferna 23.11 med hela 65 kopior och samma dag blir det även sverigepremiär. Filmens svenska titel blir naturligtvis Harry Potter och de vises sten.
Filmens officiella webbsidor finns på adressen http://www.harrypotter.com. Enhörningen har skrivit fler notiser om både Harry Potter-böckerna och filmerna. Enklast hittar du dessa genom att använda sökmaskinen i balken till vänster.
-Ben Roimola- 15.10.2001
Källa: Sci-Fi Wire
Empire
Filmdistributören Sandrew Metronomes sidor i Finland och i Sverige
Har du en nyhet som du vill tipsa om, eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor? Klicka i såfall här.
[Tillbaka till Näthörningen]
|