|
[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]
Sinisalo på franska
Finlandia- och Atoroxvinnaren, sf-fanen Johanna Sinisalo berättar i ett e-brev till den finska sf-e-postlistan att en av hennes noveller utgivits på franska!
Sinisalo var inbjuden till Boréales-festivalen (21-25.11), som är ett evenemang som presenterar nordisk konst och kultur för fransmännen. I samband med festivalen publicerades novellsamlingen Linnées Boréales. Bland samlingens nordiska noveller finns även en sf-novell av Sinisalo. Novellen Transit är ursprungligen publicerad i novellantologin Ensimmäinen yhteys (sv. Det första mötet) som är redigerad av Jyrki Ijäs. Sinisalos novell berättar om mötet mellan människan och en främmande intelligens.
Sinisalos novell lär skall ha väckt mycket intresse då den var så annorlunda än de övriga novellerna i Linnées Boréales-samlingen. Novellen är översatt till franska av Anne Colin du Terrail som även kommer att översätta Sinisalos Finlandiaroman.
-Ben Roimola- 9.12.2001
Källa: Johanna SInisalos e-brev.
Har du en nyhet som du vill tipsa om, eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor? Klicka i såfall här.
[Tillbaka till Näthörningen]
|