[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]


Sagan om ringen kommer på DVD och VHS i augusti (och november)!

Så har då det officiella ordet gått ut om DVD- och VHS-versionerna av Peter Jacksons Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring. Det blir två versioner av själva filmen och totalt tre olika filmpaket.
   Den 7 augusti släpps filmen både på VHS och DVD. Det här blir samma version som på bio. Filmen släpps på DVD i ett två skivors paket där första skivan innehåller själva filmen presenterad i anamorfisk vidbild (2,35:1) och med ljudspåret i Dolby Digital EX 5.1, ett extra surround-ljudspår finns även. Filmen är textad på de nordiska språken samt på engelska och textningen går, naturligtvis, även att välja helt bort. Den andra skivan innehåller enligt nuvarande info följande bonusmaterial:

  • en 10 minuters titt på trilogins nästa del The Two Towers
  • tre dokumentärer om hur filmen gjordes
  • femton kortare filmsnuttar om produktionen av filmen (dessa har tidigare publicerats på filmens webbsida)
  • tv-reklam och -trailers
  • musikvideon May it Be med Enya
  • en snutt om den kommande "special extended edition" -versionen av filmen
  • en presentation av datorspelet The Two Towers
  • DVD-ROM

Enligt pressmeddelandet skulle bonusmaterialet vara textat, vilket låter lovande, men vi får väl se hur det slutligen blir.
   Den 15 november är det igen dags att lätta på pengapungen (åtminstone om man hör till de mer ivriga fansen), då utges nämligen The Fellowship of the Ring som en 4 skivors "special extended edition"! Vad som egentligen hör till denna förlängda extraversion är ännu i stort sett oklart, men följade borde redan vara fastspikat:
  • Själva filmen kommer att vara omkring 30 minuter längre och får troligen åldersgränsen 15 (normalversionen har samma åldersgräns som teaterfilmen, nämligen 11). Enligt DVD-webbsidan The Digital Bits skulle den förhöjda åldersgränsen komma av en förlängning av slaget vid Amon Hen (det stora slaget i början av filmen). Andra tillägg i filmen lär vara bl.a. en scen i Lothlorien där Galadriel ger Frodo &co. var sin gåva.
  • Bland bonusmaterialet finns ett kommentatorljudspår av Peter Jackson.
  • Själva filmen kommer att vara uppdelad på två skivor och de övriga två kommer att vara reserverade för bonusmaterial. Enligt den ovannämnda The Digital Bits-länken lär det vara olika bonusmaterial på normalversionen och den förländga versionen. Den som lever får se.

   Som om allt detta inte skulle vara tillräckligt kommer specialversionen att utges i två upplagor. Det blir en normalupplaga samt en kollektörsupplaga. Samlarupplagan kommer att innehålla precis samma fyra skivors DVD-paket som "Special Extended Edition", men det hela är ytterligare kryddat med bokstöd (sic!) och annat tilläggsmaterial.

-Ben Roimola- 28.3.2002
Källor: FS-films pressmeddelande.
Den officiella LOTR-webben.
The Digital Bits.
 
Har du en nyhet som du vill tipsa om,
eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor?
Klicka i såfall här.



[Tillbaka till Näthörningen]