|
|
[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]
Tryckpressarna är i gång - Enhörningen nr 9 är snart här
![[Pärmen på Enhörningen 9]](../../Bilder/Bilder_2003/Enhorningen_9.jpeg) |
Pärmbild: Jan Lindström
(Klicka på bilden för att se den större.)
|
Tryckpressarna har äntligen rullat igång och Enhörningen nr 9 borde vara färdig att postas till prenumeranterna inom en eller två veckor.
Har du någonsin funderat på att prenumerera på Enhörningen har du ditt livs chans nu! Från och med Enhörningen nr 9 kommer Enhörningens prenumerationssystem att andras till att omfatta två nummer i stället för fyra som hittills. prenumerationsavgiften är nu 16,80 euro (180 SEK) för fyra nummer, men kommer i fortsättningen att vara 10 euro (120 SEK) för två nummer. Prenumerationssystemet kommer att andras genast då Enhörningen nr 9 postas till prenumeranterna, alltså senast om några veckor. Vill du spara några slantar och få en prenumeration som täcker fyra nummer (Enhörningarna 8-11) i stället för två skall du styra dina klick till prenumerationssidan och fylla i blanketten bums.
Enhörningen nr 9 blev ett tjockt paket på 72 sidor. Noveller (Hugovinnaren Olika slags mörker av David Langford, Nebulavinnaren macar av Terry Bisson och Atoroxvinnaren Den flygande holländaren av Johanna Sinisalo), artiklar (Clarke, sf-forskning, intervju med Sinisalo) och rikligt med såväl bok- som filmrecensioner (den här gången blir det mindre Hollywood och mer internationellt med filmer från Finland, Frankrike, Japan, Storbritannien, Sverige och Sydkorea).
Numret är illustrerat av Jan Lindström, Sari Luoto, Paul Söderholm och Sami Toivonen.
Innehållsförteckningen ser ut som följer:
- Polygonen (Chefred tycker att alla borde åka till Finncon, Swecon och Interaction.)
- 2001: En Arthur C. Clarke-odyssé (Peter Damlin funderar över Clarke och hans rymdodysséer.)
- Recensioner: 2001 & 2010 (Chefred säger sitt om rymdodysséfilmatiseringarna.)
- Snusmumrik och Heffaklump (Vad döljer sig bakom namnen i Muminböckerna? Heidi Backas intervjuar
forskaren Yvonne Bertills.)
- En liten pratstund med Johanna Sinisalo (Hur vinner man Finlandiapriset med en sf-bok? Chefred intervjuar Johanna
Sinisalo.)
- Johanna Sinisalos tacktal vid Finlandiaprisutdelningen (Läs själv vad Johanna Sinisalo sade om sf då hon tog emot Finlands största
litteraturpris.)
- Johanna Sinisalo: Den flygande holländaren (Atoroxvinnare 2001. Vad har Viktor Rydberg och en bemannad rymdfärd till
Neptunus gemensamt?)
- Terry Bisson: macar (Nebulavinnare 2001. Brott och straff, men när går det för långt?)
- David Langford: Olika slags mörker (Hugovinnare 2001. Vilket är egentligen värre, ljuset eller mörkret?)
- Recensioner:
- Hugovinnarna 2002 och Nebulavinnarna 2003 (Petri Salin tar igen en titt på vinnarna. Den här gången är det Vinge, Chiang,
Swanwick, Chwedyk och Emshwiller som blivit korade.)
- Bokrecensioner (Necronomicon i Sverige, Stranger Things Happen, Bara sedan solen sjunkit,
Två sällsamma berättelser, Archontecs och Harry Potter and the Order of the
Phoenix.)
- Filmrecensioner (Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, Bichunmoo, Bröderna Lejonhjärta, Dog
Soldiers, Osamu Tezuka's Metropolis, Rölli ja metsänhenki, Sen to Chihiro no
kamikakushi, Stan Lee's Mutants, Monsters & Marvels, National Geographic:
Beyond the Movie The Lord of the Rings och The Time Machine.)
-Ben Roimola- 8.7.2003
Källa: Enhörningen.
Har du en nyhet som du vill tipsa om, eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor? Klicka i såfall här.
[Tillbaka till Näthörningen]
|