|
[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]
Finländsk fandom på engelska = Finndom
Den som söker efter information om finländsk fandom på engelska har nu två nya informationsresurser att ty sig till: en artikel av Jukka Halme och en blog av Tero Ykspetäjä.
Jukka Halmes artikel heter The World of Finndom och är publicerad i det nyaste numret av det Hugo-vinnande sf-fansinet Emerald City. Jukkas artikel grundar sig på en artikel om finsk fandom som undertecknad skrev för närmare tio år sedan och som senare uppdaterades och omarbetades av Pasi Karppanen och Shimo Suntila. I sin artikel går Jukka igenom finsk fandoms historia och nutid samt presenterar de viktigaste klubbarna, tidskrifterna, prisen, evenemangen o.s.v.
Söker du efter ett kondenserat informationspaket om finländsk fandom, eller finndom som Jukka kallar det i sin artikel, skall du styra din webbläsare till http://www.emcit.com/emcit109.shtml#Finland.
I ledaren till det nyaste numret av Emerald City berättar fansinets chefredaktör Cheryl Morgan att hon planerar att publicera liknande artiklar om fandom i andra europeiska länder i varje nummer under det kommande året. Totalt skulle det alltså bli ett 12 artiklar tjockt Eurofandompaket, vilket inte alls låter som en dum idé.
För den som vill hålla sig ā jour med vad som händer inom finländsk fandom just nu rekommenderas Tero Ykspetäjäs webbdagbok Partial Recall. Här noterar Tero i kortare eller längre ordalag diverse händelser inom finländsk fandom. Har du någongång läst Johan Anglemarks Fanspan och önskat att något liknande fanns som behandlade finländsk fandom behöver du inte söka längre. Klicka dig fram till http://partialrecall.blogspot.com.
-Ben Roimola- 1.10.2004
Källor: Jukka Halme och Tero Ykspetäjä.
Vill du kommentera denna notis kan du alltid styra din webbläsare till Enhörningens forum.
Har du en nyhet som du vill tipsa om, eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor? Klicka i såfall här.
[Tillbaka till Näthörningen]
|