[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]


Nils Mustelin avled

"Finlands Carl Sagan", professor Nils Mustelin, avled i går 73 år gammal. Mustelin var känd som populariserare av vetenskap, skeptiker och musikvetare. Av hans verk är speciellt boken Liv bland miljarder stjärnor som på ett populärvetenskapligt sätt debaterar möjligheten till liv i universum mycket känd och omtyckt. Om hur det gick till då boken föddes kan man läsa på http://www.mustelin.net.
   Nils Mustelin var också intresserad av science fiction. Då undertecknad kontaktade honom för ett drygt år sedan för att bjuda in honom som föreläsare på Finncon X, berättade herr Mustelin att han i tiderna skrivit en artikel om science fiction för Finsk Tidskrift. Artikeln heter Science fiction - en misskänd litteraturart, publicerades i nummer 10/1965 och följdes upp av några kommentarer i nummer 2/1966.
   Under vår korta e-postkorrespondens berättade Nils Mustelin även att han i tiderna skrivit till Isaac Asimov och påpekat om ett litet fel i en av Asimovs böcker. Asimovs svar blev en av dyrgriparna i Mustelins brevsamling.
   Trots ett klart intresse hade Nils Mustelin tyvärr ingen möjlighet att delta i Finncon X, och då jag kontaktade honom om intresset för att delta i årets Finncon var han tvungen att tacka nej på grund av sjukdom.
   Nils Mustelin är borta, men han lever kvar genom sina böcker och den inspiration han via dessa gett otaliga läsare.

-Ben Roimola- 30.4.2004
Källa: Notis om Mustelins död i Hufvudstadsbladet.
 
Vill du kommentera denna notis kan du alltid styra din webbläsare till Enhörningens forum.
Har du en nyhet som du vill tipsa om,
eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor?
Klicka i såfall här.



[Tillbaka till Näthörningen]