Lördagen
|
Redan vid öppningsdags på lördagen kunde man ana att detta kommer att bli den största Jyväskylä-Finnconen hittills...
|
|
... och visst blev det en välbesökt och på allt sätt mycket lyckad Finncon. Enligt uppgifter i dagspressen var det dryga 5200 personer som samsades om de trånga Alvar Aalto-designade utrymmena under veckoslutet.
Det enda problemet med Finncon var egentligen att evenemanget var för väl besökt. Enligt vissa uppgifter tog programböckerna slut redan på lördagen (upplagan var 3000 ex). Visst fanns det programböcker även på söndagen så riktigt så illa ställt var det väl inte, men allt tyder på att uppgifterna om över 5000 besökare borde stämma och den här människomassan var för mycket för Jyväskylä universitets huvudbyggnad.
Under själva programpunkterna gick allt bra och även om salarna ibland blev fullproppade fungerade luftkonditioneringen väl. Problem uppstod då hela denna enorma folkmassa, som under programpunkterna hade delat på sig för att följa någon av de, i bästa fall, sex samtidiga programmen, skulle sedan samtidigt byta sal mellan programmen. Köerna och trängseln var enorm, men det hela förlöpte ändå relativt väl och själv missade jag åtminstone inte en enda programpunkt även om det kunde ta flera minuter att förflytta sig några tiotals meter.
|
|
Öppningsceremonin var just så oförglömligt rolig som man kan vänta sig av Jukka Halme (eller vem det nu egentligen var) som här presenterar hedersgästerna Robin Hobb, Gwyneth Jones, Toni Jerrman, John Clute, Cheryl Morgan och (den osynliga) yoshitoshi ABe. (För säkerhets skull är det väl bäst att påpeka att endast Hobb och Morgan representerades av sig själva vid den här ceremonin.)
|
|
Programpunkter
|
Jag var själv inblandad i fem olika programpunkter, så speciellt lördagen gick för mig egentligen åt till att springa från en panel till nästa.
Det hela började med fansin-panelen med Cheryl Morgan som ordförande och Jouni Jukkala som den andra panelisten. Omkring 25 personer hade beslutit att spendera sin första Finncontimme i vårt sällskap.
|
|
Internet och sf-panelen lockade en klart större publik.
|
|
Här ses tre femtedelar av Internetpanelen. Från vänster panelens ordförande Kimmo Lehtonen därefter följer Marko Kivelä och Sini Neuvonen. Bakom kameran finns undertecknad och bakom mig Karo Leikomaa.
|
|
Den absolut största publikmagneten av de paneler som jag medverkade i var Xena-panelen. Här ses panelisterna (fr.v.) Pirkko Uimonen, Antti Leimi, Mari Kuosmanen, Outi Kervinen och Pauli Huuhka.
|
|
En del av den närmare 70 personer starka Xena-publiken.
|
|
Den finlandssvenska panelen drog hela 17 personer (plus panelisterna naturligtvis). Ett riktigt bra resultat då man tar i beaktande att det knappast fanns med folk som "bara råkade komma in från gatan". Vi får väl hoppas att de svenska programpunkterna nu blivit en beständig del av Finnconprogrammet.
|
|