[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]


David Langford kommer till Finncon

Den brittiska sf-fanen, -författaren och -redaktören David Langford kommer till Finncon. Langford är inbjuden av Finlands utrikesministerium, som även betalar hans resa. För den som undrar hur det är möjligt att utrikesministeriet betalar någons resa till en sf-kongress kan berättas följande: Eftersom Finncon i år arrangeras som en del av Jyväskylän kesä-kulturevenemanget är Finncon i år också en del av Finlandia Festivals. Alla festivaler som hör till Finlandia Festivals får automatiskt understöd från utrikesministeriet för att bjuda in utländska journalister och på det sättet göra det finländska kulturutbudet känt utanför landets gränser.
   David Langford är en mycket omtyckt sf-fan. Han har skrivit sf-noveller och romaner samt faktatexter och fungerat som kolumnist i olika sf-tidningar. Mest känd är han väl för sin sf-nyhetstidning Ansible. Langford har vunnit 18 Hugo-pris (4 för bästa fansinet och 14 som bästa fanskribent), vilket gör honom till världens näst mest Hugobelönta person.

David Langfords webbsidor finns på adressen http://www.ansible.demon.co.uk medan Ansibles webbversion finns på http://www.dcs.gla.ac.uk/SF-Archives/Ansible/. Utrikesministeriets svenska sidor finns på http://formin.finland.fi/svenska/ och Finncons sidor finns ju på http://www.finncon.org.
   Enhörningen har tidigare skrivit en omfattande presentation av årets Finncon.

-Ben Roimola- 12.3.2001
Källa: Irma Hirsjärvis e-postmeddelande på diverse e-postlistor.
 
Har du en nyhet som du vill tipsa om,
eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor?
Klicka i såfall här.


[Tillbaka till Näthörningen]