|
|
[Tillbaka till Enhörningens huvudsida]
Mer info om Finncon-programmet
Några korrigeringar, uppdateringar och tillägg har framkommit gällande Finncon-programmet:
- Det kommer att anordnas ett avgiftsbelagt seminarium för barn i skolåldern om science fiction och fantasy på fredagen klockan 13. Det här hör alltså egentligen inte till själva Finncon, utan är en del av Jyväskylän kesä-festivalen. På Plats finns barn- och ungdomsförfattarna Viivi Hyvönen och Tapani Bagge samt Marja-Leena Mäkelä. Inträdet kostar 30,-.
- Finncon-programmet Night Visions, med paneldebatt och föredrag om film (klockan 14-16 på lördagen) har filmkritikern Maitland McDonagh som huvudtalare och programmet går alltså på engelska.
- Filmen Hell up in Harlem har bytts ut mot Abar - The First Black Superman (USA 1977) och midnattsfilmen kommer att bli Chopper (Australien 2000). (Mer info om filmerna finns, även på engelska, på Finncons webbsidor http://www.finncon.org.)
- Hayao Miyazakis otroligt fina fantasyfilm Mononoke Hime kommer att visas under Finncon! Mer info om Miyazaki och hans filmer finns bl.a. på http://www.nausicaa.net.
Det brukar alltid vara en kvällsfest på Finncon-lördagen. I år slår Jyväskylä-Finncon på med stort och det blir hela två fester! Dels en mer Finnconaktig kvällsfest med maskeradtävling och dels ett av årets största tekno-partyn. Programmet på själva Finncon är ju gratis, men kvällsfesterna har inträdesavgift och även åldersbegränsning på 18 år.
Först och främst har vi maskeradtävlingen. Vill du ta del i tävlingen skall du anmäla dig till info@finncon.org. Finnconmaskeraden (eller dräkttävlingen, eller vad man nu vill kalla den) äger rum klockan 20-22 i restaurang Café Elohuvi (adress: Väinönkatu 32; det finns en karta på Finncons webbsidor http://www.finncon.org). Efter tävlingen, klockan 22, blir det först jazz med Iiro Rantala och Heikki Salo och därefter rock från 70- och 80-talen med bandet Daltons. Musikprogrammet hör egentligen inte till Finncon, utan är en del av den större, samtidigt pågående festivalen Jyväskylän kesä, eller Jyväskylä Arts Festival som den heter på engelska. Restaurangen lär dock ha en trevlig foajé, där man säkert kan diskutera sf utan att bli störd av musiken (eller störa musikerna).
Biljetterna till maskeradtävlingen kostar 40 mark och för samma biljett får man alltså även njuta av musiken. Biljetterna måste dock reserveras på förhand genom adressen info@finncon.org, vid dörren kostar inträdet nämligen 60,-. De på förhand reserverade biljetterna kan sedan lösas ut vid infobordet på Finncon.
För dem som vill ha livligare hålligång rekommenderas Kosmos-teknopartyt i mässcentret (adress: Messukatu 10). Den här festen är en tradition vid Jyväskylän kesä-festivalen och lär vara en av de viktigaste teknoevenemengen i Finland. Huvudartisterna vid Kosmos-partyt är Oliver Lieb och Anthony Rother från Tyskland och Trevor Rockcliffe från Storbritannien. Kosmos börjar klockan 21.
Inträdet till teknofesten kostar 120 mark, men för de som deltar på Finncon erbjuds ett paketpris: 120,- för en biljett som täcker både Finnconmaskeraden och Kosmos. Paketbiljetten måste dock reserveras före 6.7 genom att skicka e-post till mirja.summanen@jkl.fi. Biljetten kan sedan lösas ut vid Finncons infobord.
Mer info om teknofesten finns förutom på Finncons webbsidor även på http://www.niitty.org.
Se även Enhörningens notis om Finncons hedersgäster samt programtablån.
-Ben Roimola- 8.6.2001
Källa: Finncons och Jyväskylän kesä-festivalens pressmaterial, webbsidor och diverse e-postmeddelanden.
Har du en nyhet som du vill tipsa om, eller vill du kommentera Enhörningens www-sidor? Klicka i såfall här.
[Tillbaka till Näthörningen]
|